top of page

14 Haziran Pzt

|

Zoom Meeting

Minimum Sismik Hasar İçin Tasarlanmış Orta Katlı Bir Betonarme ve CLT Binanın Karşılaştırılması

İnşaat Yüksek Mühendisi Sayın Selim Aydın’ın sunum yapacağı webinarda, Minimum sismik hasar için tasarlanmış orta katlı bir Betonarme ve CLT binanın karşılaştırılması hakkında konuşmak için siz değerli katılımcılarımızla birlikte olacağız...

Minimum Sismik Hasar İçin Tasarlanmış Orta Katlı Bir Betonarme ve CLT Binanın Karşılaştırılması
Minimum Sismik Hasar İçin Tasarlanmış Orta Katlı Bir Betonarme ve CLT Binanın Karşılaştırılması

Saat ve Yer

14 Haz 2021 19:00 – 20:30

Zoom Meeting

Misafirler

Etkinlik Hakkında

Eğitmen Hakkında

Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden 2011 yılında tamamladığı lisans eğitiminin ardından 2018 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Plastik Mafsal Uzunluğu Tahminlerinin ve Betonarme Perde Duvarların Birim Şekil Değiştirme Limitlerinin Değerlendirilmesi’ konusunda yüksek lisans yapmıştır. Bu dönemde misafir araştırmacı olarak Tokyo Üniversitesinde çalışmalarını yürütmüştür. İstanbul Teknik Üniversitesinde ‘Betonarme Perdelerin Kapasitesi ve Kesme Talebinin Tahmini’ konusunda doktora programına devam etmektedir.

Etkinliğin konusu

Bu çalışmada, her ikisi de aynı mimari plana sahip olacak şekilde tasarlanmış olan yedi katlı betonarme (RC) ve ahşap bir binanın karbon ayak izi ve sismik performansı, Eurocode 2, 5 ve 8'e göre JMA Kobe depremi altında minimum yapısal hasarın hedef sismik performansı ile karşılaştırması amaçlanmaktadır.

Bu araştırma için seçilen bina, Ceccotti ve diğerleri tarafından bir dizi 3B tam ölçekli sarsma tablası testinin gerçekleştirildiği SOFIE projesinde yer alan yedi katlı CLT yapıdır. (2013). Betonarme binanın sismik performansı, doğrusal olmayan zaman tanım alanı analizleriyle değerlendirilir ve doğrulanır. Son olarak, benzer performans seviyelerini hedefleyen bu iki yapısal sistemin karbon ayak izleri ve sismik performanslarının karşılaştırmaları sunulmuştur.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page