top of page
woodrise2019.jpg

BELGE - BİLGİ - YAYIN

Bu sayfadan Ahşap, Ahşabın kaynağı ormanlar, Ürünler ve Ahşap Yapılarla ilgili bilimsel, kültürel bilgi ve belgelere ulaşabilirsiniz. 

Burada bulunmasını istediğiniz dokümanları önerebilir, fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Ahşap Karkas El Kitabı2015
2022 Modelleme .png

ÜCRETSİZ PDF İNDİRMEK İÇİN

https://web.fpinnovations.ca/modelling/

CLT El Kitabı .png

ÜCRETSİZ PDF İNDİRMEK İÇİN

https://web.fpinnovations.ca/clt

Ekran Resmi 2022-12-07 16.36.16.png

ÜCRETSİZ PDF İNDİRMEK İÇİN

Guide for Designing Energy Efficient

Yüksek katlı tasarım klavuzu2022.png

ÜCRETSİZ PDF İNDİRMEK İÇİN

https://web.fpinnovations.ca/tallwood/

ÜCRETSİZ PDF İNDİRMEK İÇİN

Guide for Designing Energy Efficient

Ahşap-Beton 2020 .png

ÜCRETSİZ PDF İNDİRMEK İÇİN

web.fpinnovations.ca/tcc/ 

Kanada Ahşap Çerçeveli Ev Yapım Kılavuzu
Bu doküman ahşap çerçeveli (light frame) konut inşaatı ilkelerini anlamak ve uygulamak için giriş niteliğinde bir kitap olup eğitim ve uygulamalar için klavuz niteliğindedir.
Ücretsiz PDF indirmek için tıklayınız.

Kanada Ahşap Çerçeveli eb klavuzu.png

2. Başlık

BAB DERGİSİ.jpeg

F.S.Mehmet üniversitesi Mimarlık bölümü Arş. Gör. Muhammet Emin ŞİŞMAN'ın "Yapı Sektöründe Ahşap Teşvik Politikaları ve Etkileri" başlıklı bilimsel bir makalesi yayınlandı. Derneğimiz çalışmalarına da atıflarda bulunulan bu makalede, dünya genelinde ülkelerdeki ahşap teşvik politikaları, içerikleri, yürürlüğe girdikleri yıllar ve politikaların uygulanması sonrası ahşap yapı sektöründeki değişimler literatür üzerinden incelenerek küresel ölçekte ahşap yapı politikaları ve bu politikaların ahşap yapı sektörüne etkilerine dair kapsamlı bir resim ortaya konmaya çalışılmış. Ayrıca Türkiye’deki ahşap teşvik politikalarına dair güncel gelişmelerin paylaşılmasıyla bu alandaki literatüre katkı sağlamak amaçlanmış.

Ahşap Teşvik Politikaları

2. Başlık

6 Şubat 2023 unutulmaz bir gün olarak dünya tarihine geçti; peş peşe iki 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde deprem ile ülke olarak sarsıldık.
ülkemize milletimize geçmişolsun, yaşamını yitirenlere rahmet, yaralılara şifalar, tüm depremzedelere ve onlara destek için yanlarında olanlara kolaylıklar diliyoruz.

Ulusal Ahşap Birliği

2. Başlık

Yeniden yapılaşma için AHŞAP YAPILAR çok önemli bir alternatiftir.

Deprem ve Ahşap Yapılar
Ahşap - Rutubet

"Yapısal Ahşap - Rutubet İlişkisi"
Hızır Volkan Görgün ve Öner Ünsal
İÜ-C Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Orman Endüstri Mühendisliği bölümünden Arş.Gör. Hızır Volkan Görgün ve Prof.Dr. Öner Ünsal Hocaların yeni makaleleri bāb Journal of Architecture and Design I bāb Mimarlık ve Tasarım Dergisinde yayınlandı. Sonuç bölümünde şu ifadeler yer alıyor:
"Ahşap sahip olduğu olumlu özellikler nedeniyle birçok kullanım yerinde tercih edilmektedir. Önceki yüzyıllarda yapı malzemesi olarak daha sık tercih edilen ahşap, günümüzde ekoloji ve enerji faktörlerinin ön plana çıkmasıyla, yapı endüstrisinde de diğer malzemelerle tekrar yarışır hale gelmiştir...
Bu çalışmayla, yapısal ahşap için son derece önemli olan rutubet faktörüyle ilgili teknik doğruların aktarılması hedeflenmiştir. Böylece yapısal ahşabı kullanan mimar, mühendis veya diğer uygulayıcıların farkındalığı arttırılarak, daha uzun ömürlü ve sürdürülebilir yapılar inşa edilmesinin sağlanması amaçlanmıştır." Makalenin tamamına ve diğer yazılara ekli bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
https://dergipark.org.tr/tr/pub/babdergisi/issue/74831

"Yüksek ahşap yapıların deformasyonlara ve titreşimlere karşı tasarımı" konulu araştırma

COST canan Hoca 2.jpg
COST canan hoca.jpg

YTÜ'den Dr. Aygül Ceylan'ın CLT Çapraz Lamine Ahşap Panel Yapı Sistemleri ve Birleşim Özelliklerinin Deneysel İncelenmesi konulu tezi ile ilgili deneyler, Yön. Kur. Üyemiz M.Akif Asmaz'ın malzeme/numune desteği ile İTÜ Yapı Deprem Lab. ve İ.Ü Orman Fak. laboratuvarlarında 2021'de tamamlanmıştır.  
Prof.Dr. Zehra Canan Girgin ve Dr. Aygül Ceylan COST HELEN'de WG2 ve WG4 çalışma gruplarında yer alarak bu uluslararası araştırma projesine katkı vermeye devam etmektedirler. 
https://www.cost.eu/actions/CA20139/

Yapılarda Titreşim
Erol Kacabeyli Ahşap Kültürü

Erol Karacabeyli, Ulusal Ahşap Birliğinin Onursal Üyesidir. Kendisi "Timber Engineering" alanında tartışmasız dünya çapında bir duayendir. Kanada'da yaşamasına rağmen her fırsatta etkinliklerimizi takip etmekte ve destek vermektedir. Aşağıda 2015 yılında yaptığı bir sunumun pdf'ni inceleyebilirsiniz. Son unumunu da 24.11.2022 de "Ahşap İnşaata İlgi Neden Artıyor?" konu başlığında gerçekleştirdi. Ahşap yapı malzemeleri ve tasarımı konusunda son gelişmeleri ve yenilikleri dinleme fırsatı bulduk. 

Ahırkapı Kereste Fab.

MASİF AHŞAP SEKTÖR RAPORU YAYINLANDI

Derneğimizin de içinde bulunduğu Kamu-STK-Akademi işbirliği ile Orman Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında hazırlanan MASİF AHŞAP SEKTÖR RAPORU 7 Eylül 2022 de OGM web sitesinde yayınlandı.

Rapor, 3319 sektör temsilcisi firma ile anketler yapılarak hazırlanmış olup Orman Ürünleri Sektörünün STRATEJİK SEKTÖR olması gerektiğine ve Masif Ahşap kullanımının İklim Değişikliği sorunlarını önlemede etkili olduğuna dikkat çekmektedir. 

Masif Ahşap Sek Rap. Foto.jpg
Masif Ahşap Raporu

“Dârü’s-sınâ’a-i Osmaniyye” Ahırkapı Kereste, Doğrama ve  Ahşap Yapı Malzemeleri Fabrikası

1892 de İstanbul Ahırkapı sahilinde o günler için, hatta bugün için bile modern ve çağdaş bir Kereste, Doğrama ve Ahşap yapı malzemeleri fabrikası kuruluyor. Hikayesini Serveti Fünun'dan okumak için tıklayınız.

Ahırkapı Kerste fabrikası.png

Anlaşılıyor ki Ahırkapı tecrübesi o günün şartlarında hem vizyonu hem tasarımı, kuruluşu ve sürdürdüğü uzunca bir ticari hayatıyla incelenmeye değer bir girişimdir. İstanbul’un çeşitli semtlerinde Göztepe'de, Kızıltoprak'da Boğaz'da, Adalarda gördüğümüz dantel gibi işlenmiş köşkler, yalılar, konaklar onun eseri. Bir çığır açtığı muhakkak. Sonra savaş yılları, yokluk, çöküş ve ardından yeni bir dünyaya uyanış beton ve çeliğin soğuk yüzü ile tanışma…

Ahırkapı Kereste Fabrikasının 1906 yılında, kapağı 4 dilde hazırlanmış 30 sayfalık kataloğu

Ekran Resmi 2022-11-30 23.10.06.png
Ahırkapı Korkuluklar
Ahırkapı Saçaklar
Polonya _ Türkiye orman.png

Dernek ve sektörümüzün önemli akademisyen destekçisi Prof Dr Özden Görücü hocamızında paydaş olduğu bu bilimsel çalışmanın amacı, birbirinden farklı kültürel, tarihi, sosyoekonomik ve coğrafik yapıya sahip olan Türkiye ve Polonya orman varlığı ve ormancılık uygulamalarını karşılaştırmalı olarak incelemektir. Böylece (ortak özelliği ormanlarının çok büyük kısmı kamuya ait olması olan bu iki) farklı ülkenin deneyimlerinden yararlanarak, küresel ölçekte ormancılık uygulamalarının avantajlı yönlerinin artırılması, dezavantajlı yönlerinin ise azaltılmasına yönelik öneriler geliştirilmiştir.

2. Başlık

bottom of page